Za co płacą kierowcy

Umówmy się – bycie kierowcą i dodatkowo posiadanie własnego pojazdu wiąże się z dużymi kosztami. Szczęśliwi ci, którzy mają szczęście korzystać z auta służbowego, którego utrzymanie bierze na siebie firma. Za co płaca kierowcy i czy zatem opłaca się mieć samochód?

Opłacalny samochód?

Podsumowując bilans zysków i strat (oczywiście materialnych), związanych z posiadaniem
i prowadzeniem pojazdu, w większości przypadków wychodzi na to, że samochodu mieć się nie opłaca. Jest to nie tylko jednorazowy duży wydatek na sam samochód, ale także koszty związane z jego rejestracją, ubezpieczeniem, przeglądem, ewentualnymi naprawami usterek czy stłuczek lub wypadków. I nie są to koszty jednorazowe! Młodych kierowców obowiązują wysokie ubezpieczenia, do tego rokroczny przegląd, wymiana płynów i ogólnie zapobieganie usterkom związanym z eksploatacją. Dochodzą do tego koszty paliwa, bo przecież samochód nie jeździ na powietrze (chociaż może niedługo już takie opatentują). W Polsce, w porównaniu ze średnimi zarobkami, cena paliwa jest dramatycznie wysoka, co paradoksalnie nie wpłynęło na zmniejszenie się ruchu ulicznego czy obniżenie liczby samochodów na polskich drogach. Wymienione koszty musi ponosić niestety każdy kierowca (chyba, że dostał do użytku samochód służbowy). To jednak nie wszystko…

Płać też w drodze, ale nie za wszystko

Wybierasz się w dłuższa trasę lub służbową podróż? Czekają Cię kolejne opłaty, tym razem na autostradach. W Polsce większość odcinków jest płatna (chociaż zostały wybudowane z naszych podatków). No cóż, chcesz jechać wygodniej-płać. Szczególnie na drogach, których się nie zna, jest ryzyko spotkania fotoradaru. Mają one na nieszczęście zwyczaj widnieć tam, gdzie ograniczenie prędkości wydaje się być absurdalne i niczym nieuzasadnione. Ale niestety, w przypadku, kiedy kierowca zostanie uchwycony na gorącym uczynku, musi ponosić koszty mandatu, a dodatkowo dostanie punkty karne. Od maja tego roku może także mieć zabrane prawo jazdy, co raczej nie jest dobrą wiadomością. Oczywiście najlepiej jeździć przepisowo, jednak czasami zdarzy się zapomnieć, szczególnie na drodze idealnie przeznaczonej do mocniejszego wdepnięcia pedału gazu. Na szczęście kierowcy, posiadający urządzenia mobilne z dostępem do Internetu, mogą sobie z tym poradzić. Aplikacje mobilne działające na podstawie sygnału GPS, takie jak np. Yanosik, informują na bieżąco o możliwości spotkania zagrożenia, dzięki temu, że inni kierowcy wysyłają komunikaty. Dodatkowy plus: zarówno one, jak i osobne nawigacje GPS, są w wielu przypadkach darmowe.

Mimo dużych kosztów, często niewspółmiernych do korzyści, samochód jest taką wygodą, że trudno go sobie odmówić. Daje poczucie wolności i swobody, chociaż nie jest już symbolem luksusu, jak kiedyś (oczywiście, jeśli nie wspomnieć marek). Na samochód – lepszy lub gorszy – może pozwolić sobie dzisiaj każdy, chociaż oczywiście musi liczyć się z wydatkami. Istnieje jednak wiele udogodnień, takich jak właśnie korzystanie z darmowego GPS-a, czy aplikacji mobilnych.

Autor testdrogowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *