Warunki na trasie – uwaga, może być różnie!

Klimat w Polsce ma to do siebie, że pogoda bywa bardzo zmienna – tak w ciągu doby jak i w ciągu roku kalendarzowego. Rano deszcz, po południu słonce – albo na odwrót. W styczniu ciepło, w kwietniu śnieg- to też już przerobiliśmy. W tej sytuacji zdarza się, że zmotoryzowani tracą głowę, cierpliwość i nerwy. Oprócz zwykłych, klasycznych, drogowych niedogodności muszą oni uporać się jeszcze z kaprysami aury a ta bywa bezlitosna.

Najnowszy model auta, najlepszy gps i pełny bak nie pomogą jeżeli pogoda nie dopisze. Ile razy plany krzyżowała Wam pogoda? Miało nie padać, umyliście auto i bach! Deszcz już zacina o szyby. Miała być zima bez śniegu, a jest lód na jezdniach i nie sposób sprawnie poruszać się po drodze, nie mówiąc o punktualnym dotarciu do celu. Można się zdenerwować – jednak szkoda na to energii. Bo choć nie możemy nic poradzić na pogodę za szybą samochodu, możemy się na nią przygotować.

Co jesień, to nie lato

Inaczej wygląda życie kierowcy w trakcie lata, inaczej w trakcie zimy i jesieni. Oczywiście – zdarzają się anomalia, jednak na ogół sprawdzają się znane prawidłowości. Zatem – latem praży słońce, zimą zacina śnieg. Pamiętajmy też, że lato i ładna, słoneczna pogoda bywają bardzo, ale to bardzo mylące i zgubne. Statystki policji rok w rok pokazują, że do większości wypadków dochodzi podczas trwania dobrych warunków pogodowych, zwykle latem. Dlaczego tak się dzieje? Bo część kierowców interpretuje sprzyjające warunki atmosferyczne jako przyzwolenie na szybką, brawurową i nieostrożną jazdę. To już nie szklana a śmiertelna pułapka! Trzeba to zapamiętać raz na zawsze: ostrożność obowiązuje podczas każdej, nawet najlepszej pogody! Bolączką okresu letniego jest też nagrzanie pojazdu – dlatego opłaca się parkować samochód w cieniu, kierowca natomiast powinien nosić przewiewne ubranie oraz mieć pod ręką butelkę wody.

Warunki szczególnej troski

Specjalne wyzwania stoją przed kierowcami zimą. Nawet najlepszy gps nie pomoże na trasie jeżeli..na trasę nie wyjedziemy, bo okaże się akumulator odmówił posłuszeństwa albo doszło do innej, równie nieprzyjemnej w skutkach, awarii. Takie sytuacji zdarzają się nawet nowych samochodom – jednak warto profilaktycznie dbać o swój pojazd aby zmniejszyć ryzyko takich przykrych niespodzianek. Zimowa pora oznacza też często konieczność porannego odśnieżania samochodu a to z kolei monotonna czynność. Niektórzy więc nie za bardzo się do niej przykładają a potem…zostają z pokaźnym mandatem w ręku. Porządne odśnieżanie nie tylko wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy lecz pomoże też uniknąć mandatu.

Źródło kazantourist.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *