Kierowcy w przedsiębiorstwie – szkolenie i zarządzanie

Czasy w których flota pojazdów była domeną dużych firm i korporacji odeszły już w niepamięć. Dziś samochody służbowe posiadają nawet mikrofirmy składające się z jednego pracownika. W miarę rozwoju w przedsiębiorstwach pojawia się coraz więcej aut spełniających różne funkcje. Wraz z nimi pojawiają się ich użytkownicy, czyli kierowcy. W konsekwencji organizacja staje przed nowym wyzwaniem a mianowicie: zarządzaniem flotą i ludźmi, którzy z niej korzystają.

Sprawa ma duże znaczenie – większe, niż na pozór mogłoby się wydawać. W końcu utrzymanie floty pojazdów kosztuje i bywa bardzo problematyczne. Dlaczego? W grę wchodzą tu nie tylko koszty finansowe, ale także relacje międzyludzkie i nie da się ukryć potencjalne konflikty. Samochody służbowe są często obiektem pożądania załogi, czasem bywają też nadużywane do celów prywatnych. Widać zatem, że flota aut to potencjalne źródło sytuacji konfliktogennych. Sam monitoring pojazdów+ nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, choć dziś trudno wyobrazić sobie bez niego działanie floty.

Jedna technika, tyle możliwości

Jak donosi ochronafloty.pl systemy monitoringu zyskały w ostatnich latach na popularności a mnogość dostawców tego typu rozwiązań przełożyła się na rozsądne ceny tego typu produktów. Systemy takie, jak monitoring pojazdów+ pozwalają nie tylko określić położenie pojazdów, ale wyrysować też przejechane przez nie trasy z dokładnością co do metra. Nadzór nad ruchem pojazdów daje szereg korzyści:

  • umożliwia kontrolę czasu pracy

  • ułatwia efektywne zarządzanie flotą

  • pozwala na generowanie raportów z wartościowymi danymi

  • zapewnia kontrolę wydatków ponoszonych na paliwo

  • dzięki alertom umożliwia reakcję na bieżące wydarzenia

Jak widać, nadzorowanie floty pojazdów niesie ze sobą wiele praktycznych benefitów. Wyborem i wdrożeniem systemu pgs zajmuje się zwykle wykwalifikowany fleet manager, który powinien też brać aktywny udział w formułowaniu polityki flotowej firmy.

Dobry pracodawca a flota

O co chodzi z polityką flotową? Otóż pamiętajmy – flotą pojazdów to nie tylko auta ale także ludzie – kierowcy. Trzeba dołożyć starań aby stworzyć przejrzysty i zrozumiały regulamin korzystania z floty pojazdów. Pracownicy powinni wiedzieć, że w firmie pojazdy są monitorowane – powinni też rozumieć zasady korzystania z floty. Warto też inwestować w kompetencje załogi. Wysyłając kierowców na dodatkowe szkolenia np. z zakresu bezpiecznej jazdy, czy z coraz bardziej popularnego eco-drivingu. Zyska na tym nie tylko firma, ale także sami pracownicy. Pamiętajmy! Pracodawcy, którzy inwestują w rozwój pracowników są postrzegani jako godni zaufania – i mogą liczyć na szerszy odzew ze strony osób poszukujących zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *