Motomaniacy – opis gatunku

Wydadzą każdy grosz na samochód i nie pojadą na wakacje, a zafundują sobie nowy kolor lakieru. Pojadą na zjazd wielbicieli motoryzacji. Wezmą udział w rajdzie, udadzą się na samochodowy festyn i będą pierwsi na targach aut. Motomaniacy są wśród nas. Jak wygląda ich życie? Czy są tak wkręceni jak się czasem zdaje?

Warto od początku zaznaczyć, że motomaniak, motomaniakowi nierówny. O ile istnieje spora grupa (składająca się z głównie z mężczyzn), która interesuje się samochodami to takich skrajnych moto-fanów wcale tak aż wiele nie ma. Niezależnie od poziomu miłości żywionej do aut spora część motomaniaków wykazuje podobne „objawy”: zdobywanie informacji na temat motoryzacji, troska o pojazd, oszczędzanie na lepszy model. Wśród motomaniaków wyróżnić można nawet kilka gatunków. Ludzi z poczuciem humoru zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu!

typy-kierowcow-2

Infożercy

To gatunek nastawiony na poszukiwanie newsów i informacji ze świata motoryzacji. To oni najszybciej zaprenumerują różne motoryzacyjne periodyki – miesięczniki, czasopisma. Ba! Oni przeczesują księgarnie w poszukiwaniu książek poświęconych motoryzacji. Taki infożerca jest zwykle też subskrybentem newsletterów wypuszczanych przez największe samochodowe marki i salony samochodowe. Kto dużo czyta – ten dużo wie. Ta reguła sprawdza się też w tym wypadku. Oczytani motomaniacy to skarbnica wiedzy. Wiedzą o tym ich znajomi i rodzina. Infożerca sypie informacjami i wiadomościami z moto świata. Podpowie, który model aut mniej pali, a który lepiej prezentuje się w miejskich warunkach. Wytłumaczy też na czym polega czujnik parkowania i dlaczego przegrzanie sprzęgła jest złym pomysłem. Na końcu rzuci jeszcze kilka ciekawostek na temat modelów, które mają wejść do sprzedaży.

Opiekunowie

To gatunek z instynktem macierzyńskim ukierunkowanym na cztery kółka. Auto opiekuna należy do najbardziej zadbanych na osiedlu. Zawsze czysty, zawsze błyszczący, zawsze z aktualnym przeglądem technicznym. Opiekunowie szybko zbierają owoce swojej ciężkiej i systematycznej pracy. Zadbane auta rzadziej przecież odmawiają posłuszeństwa. Regularna opieka może więc summa summarum być kierunkiem w stronę oszczędności – w końcu taniej zapobiegać niż leczyć i usterki gasić w zarodku. Opiekunowie ostrożnie parkują i są bardzo ostrożni – wszystko po to by uniknąć zarysowania auta.typy-kierowcow-3

Biegacze

To kategoria, która ciągle jest w ruchu: tu pojedzie na wystawę aut, tam odwiedzi rajd i jeszcze pójdzie do kina na film w którym pojazdy odgrywają znaczącą rolę. Ten typ tak ma – nie może usiedzieć na miejscu, lubi oglądać samochody w różnych warunkach – i w akcji w trakcie wyścigu i w salonie – kiedy kuszą nabywców. Dla „biegacza” nie ma znaczenia czy wystawa ukochanego modelu jest w Warszawie czy w Oslo – on pojedzie i tak!.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *