Co firma to inne auta?

Wbrew pozorom samochody służbowe to nie tylko reprezentacyjne pojazdy dla klasy zarządzającej, ani wysłużone modele dla handlowców. Floty pojazdów są tak różne, jak różne są potrzeby i – nie ukrywajmy, możliwości finansowe firm. Fleet managerowie mają zatem co robić a monitoring floty pojazdów to w tej chwili właściwie standard. Zobacz jak bogaty jest świat flot!

Ile przedsiębiorstw, tyle potrzeb, także w zakresie floty pojazdów. Niektóre firmy, zwłaszcza te mikrych rozmiarów nie posiadają w ogóle aut służbowych podczas gdy inne to właśnie na pojazdach oparły swój biznes. Tak dzieje się w przypadku firm trudniących się transportem czy spedycją. Floty i flotowy biznes rozwijają się bardzo szybko – tak szybko, jak rośnie mobilność pracowników i ogólnie przedsiębiorstw. Szybciej, lepiej, efektywniej – tak działać mają przedsiębiorstwa a wraz z nimi także i flota pojazdów.

Na ogół jest tak, że im większe mamy przedisebiorstwo, tym więsza jest w nim fltoa pojazdów. Od tej reguły są wyjątki, jednakże tendencja jest zauważalna. Jednak nawet w firmach, gdzie aut jest sporo nie jest tak, że posługują się nimi wszyscy pracownicy. Oto grupy zatrudnionych, które mają zwykle przypisane pojazdy służbowe:

  • handlowcy

  • kurierzy

  • kadra managerska

  • kierowcy zawodowi

  • pracownicy wyższego szczebla

samochod-dla-szefaPosiadanie auta służbowego dla wielu jest nadal wyznacznikiem prestiżu i dowodem na zawodowy sukces oraz świadectwem zajmowania wysokiego stanowiska. To z reguły prawda, szeregowi pracownicy raczej nie mają co liczyć na otrzymanie takiego pojazdu.

Zresztą auto służbowe niejedno ma imię. Wiadomo, że inne pojazdy są do dyspozycji handlowców a inne oferowane są pracownikom top-managementu. Zupełnie inną bajką są auta transportowe, czy specjalistyczne. Ich funkcją jest zwykle transportowanie produktów a czasem nawet żywych zwierząt. Kierowcy, korzy otrzymują kluczyki do tych aut otrzymują tak naprawdę kluczyki do głównego narzędzia pracy. Doświadczony kierowca z szeregiem uprawnień może liczyć też na pokaźne zarobki. Auto jest też zwykle podstawowym narzędziem pracy handlowca. Samochody handlowców są zwykle mocno eksploatowane, dlatego często nawet stosunkowo młode rocznikowo pojazdy noszą już ślady mocnego „zmęczenia” życiem.

auto-kurieraFlota pojazdów nie może (a raczej nie powinna) zostać puszczona samopas. Jeśli tak się stanie, to firma będzie musiała zmagać się nie tylko z bałaganem organizacyjnym, ale także z galopującymi kosztami. Aby unikać takich nieprzyjemnych sytuacji, w firmach stosuje się monitoring floty pojazdów. To narzędzie jest prawą ręką każdego, profesjonalnego fleet managera. System monitoringu ułatwia zarządzanie pojazdami i przyczynia się do obniżenia kosztów funkcjonowania floty. A wydatków jest przecież sporo, bo uwagę trzeba brać zwłaszcza:

  • koszty zakupu aut

  • koszty eksploatacji aut

  • koszty napraw

  • koszty paliwa

  • koszty ubezpieczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *