Pytania ważne dla kierowcy

Kto pyta nie, błądzi. A jeśli jest jednocześnie kierowcą, to może nawet znaleźć odpowiedź, jak uniknąć mandatu. Jest to prostsze niż mogłoby się wydawać. Wiedza stosowana w drogowej praktyce szybko procentuje. Kto wie, jak zachować się na drodze i stosuje się do zaleceń może liczyć na przyjemną podróż, bez łapania po drodze mandatów. Zatem – jakie pytania są szczególnie ważne z punktu widzenia kierowcy?

Kierowca dobrze poinformowany wie, jak uniknąć mandatu i to bez kombinowania z jakimiś antyradarami, czy płytami CD wieszanymi przy lusterku. Trzeba po prostu wiedzieć, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach i tę wiedzę stosować w praktyce. Poniżej czeka zestawienie najważniejszych pytań i jeszcze ważniejszych odpowiedzi.

Jak szybko mogę jechać?

To chyba najczęściej zadawane przez kierowców pytanie. Dobrze, że są osoby, które jeszcze o to pytają, bo znaczy to, że zdają sobie sprawę z faktu iż nie każda prędkość w każdych warunkach jest dopuszczalna. Mówiąc ogólnie – zmotoryzowani zobowiązani są jechać z taką prędkością aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Oznacza to, że nawet jeśli przepisy dopuszczają jazdę np. 60 km/h a warunki na drodze na to nie pozwalaj,ą to wówczas trzeba zwolnić. Teraz kilka słów o ogólnych zasadach. W Polsce dopuszczalne prędkości pojazdów różnią się w zależności od drogi jaką porusza się kierowca. Jeśli jest to autostrada to limit wynosi 140 km/h, jeśli jest to droga ekspresowa to 120 km/h. Jeśli jest to droga biegnąca poza terenem zabudowany to limit wynosi 90 km/h, natomiast na terenie zabudowanym 50 km/h (w dzień) i 60 km/h – w nocy.

blokada-na-kolo

Gdzie nie można parkować?

Zagadnienie parkowania jest szczególnie zauważalne w miastach – miejsc raczej ubywa niż przybywa, jest spory ruch, a coraz więcej ulic objętych jest strefą płatnego parkowania. Dlatego niektórzy postanawiają brać sprawy w swoje ręce i parkować, gdzie popadnie. To jednak bardzo zgubna droga, która wiedzie prosto do mandatu. Dla przypomnienia: nie można parkować auta, tam gdzie zabraniają tego znaki, ani tam, gdzie spowodowałoby to zator ruchu. Postój pojazdu jest też niedopuszczalny na autostradzie lub drodze ekspresowej (chyba, że w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach). W przeciwnym razie na kierowców czeka 300 zł kary.

Jak to jest z zawracaniem?

Zawracanie to bardzo przydatny manewr – stosowany przez kierowców zwłaszcza wtedy, kiedy zdarzy im się pojechać w złym kierunku. Na pewno nie wolno zawracać, tam, gdzie zabraniają tego znaki. Zawracanie zakazane jest także w tunelach, na mostach, wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych. Za złamanie tej zasady grozi 200 zł kary. Jeszcze więcej, bo 300 zł zapłaci kierowca, któremu przyjdzie do głowy zawracać na autostradzie bądź drodze ekspresowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *