Masz firmowe auto – i co dalej?

samochód służbowy

Dla wielu pracowników możliwość korzystania ze służbowego auta to duży plus. Nie od dziś wiadomo, że samochód służbowy jest jednym z bardziej kuszących benefitów jakie przyciągają ludzi do danej firmy. Zachwyt nad autem firmowym powinien iść jednak w parze z ostrożnością. Nieodpowiednie traktowanie auta może skończyć się nawet utratą stanowiska. Czy to faktycznie jest realny scenariusz? Przeczytaj i bądź ostrożny.

Świadomość pracowników w zakresie zasad i prawd dotyczących aut służbowych rośnie. Kto jednak myśli, że chodzi tu tylko o monitoring samochodu gps jest w błędzie. Tak naprawdę rzeczy o których trzeba pamiętać jest znacznie więcej!

Zacznijmy od rzeczy prostych i dla większości oczywistych. W prawie każdej firmie spotkać można monitoring samochodu gps. Systemy z tego gatunku działają w stosunkowo prosty sposób: rejestrują położenie przedmiotu (na przykład samochodu) i trasę jaką on pokonał czy pokonuje. W momencie w którym pojazd X przekracza obszar po którym miał się (według wcześniejszych ustaleń) poruszać to osoba zarządzająca monitoringiem zostaje natychmiast o tym powiadomiona. Nowoczesne systemy monitoringu pozwalają też wysyłać alerty innego rodzaju a mianowicie powiadomić o dajmy na to upływie terminu ubezpieczenia. Co taki system oznacza dla przeciętnego użytkownika pojazdu służbowego? Na pewno to aby uważać na korzystanie z samochodu do celów prywatnych. Niektóre firmy oddają pracownikom auto także do użytku prywatnego. Jeśli jednak nie ma takiej zgody ze strony szefostwa, to nie ma rady samochód może służyć nam tylko w takim zakresie w jakim został nam przydzielony. W przeciwnym razie mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Szkoda też najeść się tak wstydu.

Kolejne kwestie a mianowicie korzystanie z auta. Wiadomo – powierzony sprzęt firmowy należy szanować – szarżowanie służbowym autem nie doda nam splendoru a może skończyć się fatalnie. Jeśli spowodujemy stłuczkę lub wypadek, czy jeżeli otrzymamy mandat – będziemy musieli sami ponieść tego wszystkie konsekwencje – nawet te finansowe. Jeżeli fleet manager wręcza na kluczyki do auta, które znajduje się w całkiem przyzwoitym stanie, to wypada oddać go w podobnym. Skąd wiedzieć co możemy robić a czego unikać? Na pewno musimy przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Oprócz tego nasza uwaga powinna zostać skierowana w stronę regulaminu korzystania z pojazdów służbowych – takowy prawdopodobnie podpisywaliśmy przed odebraniem kluczyków do samochodu. To nie była tylo formalność, ale poważne zobowiązanie. Dlatego też mimo natłoku obowiązków postarajmy się poczytać co zawarto w tym dokumencie. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z auta służbowego w zgodzie z tym, do czego się zobowiązaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *