Pracownicze benefity – samochód rządzi?

samochód od firmy

Samochód uważany jest za jeden z bardziej pożądanych benefitów pracowniczych. Dla pracowników służbowe auto to rodzaj wyróżnienia, choć nie ukrywajmy – także narzędzie realizacji obowiązków służbowych. Trzeba jednak pamiętać, że system benefitów pracowniczych trzeba uważnie przemyśleć i zorganizować tak, aby motywował on ludzi do pracy a nie stał się źródłem problemów.

Pensja to za mało – zwłaszcza, jeśli chce się przyciągnąć do firmy specjalistów wysokiej klasy. Pozostaje teraz pytanie jakie benefity im zaoferować. Do kanonu należą na pewno karnety na fitness, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, vouchery do kina, czy zajęcia językowe. Jednym z droższych, ale zarazem bardziej cenionych benefitów jest samochód służbowy. Przyjrzyjmy się tej sprawie bliżej.

W wielu przedsiębiorstwach flota samochodów to standard. Taką flotą trzeba jednak jakoś zarządzać by utrzymać ją (i wydatki!) w ryzach. Pomóc może w tym lokalizacja pojazdów gps. Na czym polega jej działanie? Otóż systemy tego gatunku czerpią korzyści dawane przez technologię gps. Dzięki nim możliwe jest bieżące weryfikowanie miejsca w którym znajduje się pojazd i określanie trasę, którą on pokonał. W ten sposób można z łatwością zdefiniować dla każdego pojazdu trasę, które może on pokonać. Byłby to bat na niesubordynowanych kierowców. Załóżmy, że kierowca A ma poruszać się w granicach gminy X. Jeśli kierowca wykroczy poza ten obszar to osoba, która odpowiada za flotę zostanie o tym powiadomiona. Kierowcy, którzy wiedzą, że auta obserwuje lokalizacja pojazdów gps na ogół rezygnują z ich nadmiernej eksploatacji.

Z drugiej strony – jeżeli samochód ma być benefitem to nie można przesadzać też z ograniczaniem jego użytkowania. Zasady powinny jednak być jasne i zawarte w jakimś regulaminie. Ten regulamin to bardzo dobra sprawa – firmy zwykle regulują w nich wszystkie aspekty związane z korzystaniem z pojazdów. To w regulaminie można ustalić jacy pracownicy mogą korzystać z pojazdów i jakim zakresie. W tym dokumencie warto też zobowiązać kierowców do rozsądnej jazdy zgodnej z przepisami prawa. Kto ma zająć się wszystkimi sprawami związanymi z flotą? Obowiązki tego rodzaju powierza się najczęściej fleet managerom, którzy nie tylko dbają o sprawność pojazdów i ich ubezpieczenie, ale pilnują też kosztów i są odpowiedzialni za przydzielanie pojazdów właściwym osobom.

Jak jest z tymi pojazdami? Dawać czy nie? Jeśli auta będą w firmie przydatne to jest to dobry pomysł. Wówczas każdy samochód może pełnić podwójną rolę. Z jednej strony będzie środkiem transportu, z drugiej benefitem dla pracowników. Jeśli dodatkowo obrandujemy pojazdy firmowym logo to auta staną się jeszcze powierzchnią reklamową. Czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *