Mądry Polak w pracy

Czy Polacy lubią swoją pracę? Pewnie różnie to bywa, ale nie ma co się oszukiwać – życie zawodowe bywa trudne, niewdzięczne i mało satysfakcjonujące. Nawet najgorszą pracę można jednak uczynić mniej uciążliwą i przyjemniejszą. A jeśli mamy to szczęście, że lubimy nasz zawód to również – są sposoby na to aby uczynić pracę przyjemniejszą i osiągać lepsze wyniki.

 

Jeśli szef powierzył Tobie zawiadywanie samochodami służbowymi, to warte uwagi będzie monitorowanie gps, jeżeli zajmujesz się księgowością to w sukurs przyjdą programy obliczeniowe. Jeżeli masz za zadanie znajdywać dostawców, to docenisz dobrodziejstwa jakie daje internet i zakupy grupowe. Mało? To dopiero początek.

Dziś praktycznie w każdym zawodzie człowiek ma do dyspozycji co najmniej kilka narzędzi, które ułatwią mu pracę. Nie chodzi tu tylko o klasyczne narzędzia, bo wiadomo, że murach ma betoniarkę a nauczyciel kredę i tablicę. Mowa tu o czasem nieznanych a bardzo przydatnych sposobach na ułatwienie sobie życia. Dużą zasługę mają tutaj nowoczesne technologie, dzięki którym życie staje się łatwiejsze lub chociażby bardziej zorganizowane. Osobom, które mają dużo na głowie na pewno przydadzą się e-organizery w których można zapisać wszystkie zadania do wykonania, a także zawrzeć ważne adresy i numery telefonów. Co więcej taki e-terminarz powiadomi nas o zbliżającym się deadline na projekt albo o tym, że trzeba zabrać dziecko na obowiązkowe szczepienia. Takie kalendarze przyjmują często postać aplikacji – czasem, takich, które są bezpłatne. Żyć nie umierać – można powiedzieć.

Sporo nowości czeka też na osoby, które w zakresie swoich obowiązków mają zarządzanie firmową flotą pojazdów. Pracy pewnie im nie brak – auta trzeba zakupić, ubezpieczyć, tankować, kontrolować, do tego dochodzą jeszcze kontakty z pracownikami oraz kontrahentami. A szefostwo oczekuje jeszcze obniżania kosztów. W tej sytuacji pomóc może monitorowanie gps. O co w tym chodzi? Taki system pozwala sprawdzać fleet managerowi w jakim miejscu znajduje się pojazd, co z kolei ułatwia zarządzanie flotą. Nawet więcej – monitoring wysyła specjalne alerty – powiadomi więc nas wówczas, gdy któryś z kierowców będzie pędził jak szalony przez miasto jak i wówczas, gdy pojazd wykroczy poza przykazany wcześniej obszar. Firmy w których stosuje się monitoring tracą mniej paliwa a ich pracownicy nie kombinują i nie wykorzystują służbowych aut w celach prywatnych bez wyraźnego zezwolenia szefostwa. Monitoring ułatwia zarządzie flotą i pozwala fleet managerowi skupić się na najważniejszych sprawach – czyli wyciąganiu wniosków z liczb.

Dla pracusiów mamy też programy komputerowe, które pomagają rozliczyć się z fiskusem a także praktyczne organizery, dzięki, którym łatwiej odnaleźć pożądany dokument. Rozwiązań, które pomagają w pracy jest całe mnóstwo – trzeba tylko się rozejrzeć. Warto w tym celu popytać znajomych, przejrzeć branżowe czasopisma i portale internetowe. Ciekawym źródłem inspiracji mogą być też fora internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *