Gdy pracujesz z samochodem

Samochody służbowe

Gdy inni siedzą w biurze, Ty jesteś za kółkiem. Zawodów związanych z prowadzeniem aut jest więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Sprawdź o czym pamiętać aby praca była dla Ciebie bardziej przyjemna, opłacalna i nie szkodziła Twojemu zdrowiu.

Kierowców spedycyjnych martwi czasem monitorowanie gps, taksówkarzy irytują marudni klienci, pracownicy dealerów narzekają na wybrednych oglądaczy. Spokojnie, praca z autem i ludźmi może być łatwiejsza. Oto kilka porad w tym zakresie.

Transportuj z głową

Kierowcy, którzy pracują w transporcie wiedzą, co to stres i długie godziny spędzone za kółkiem, do tego pod presją czasu. Z drugiej strony, mogą poznać różne kraje, wprawić się w prowadzeniu dużych pojazdów, poznać nieraz ciekawych ludzi. W dużych firmach można liczyć też na niezłe zarobki. Osoby, które zawodowo zajmują się transportem na pierwszej linii frontu frapuje czasem mityczne monitorowanie gps. O co w tym chodzi? Otóż małe, średnie i duże firmy a nawet koncerny stosują systemy monitoringu pojazdów aby kontrolować wydatki na flotę. Monitoring pokazuje np. lokalizację danego pojazdu i trasę jaką on pokonał, może wskazywać też średnią prędkość kierowcy, a nawet zużycie paliwa. Jeśli kierowca trzyma się wytycznych przełożonego w zakresie trasy przejazdu nie ma powodów do zmartwień, a wręcz przeciwnie. Najlepsze systemy monitoringu wspierają też samych kierowców – pełnią one funkcję asystenta kierowcy, ponieważ służą jako nawigacja a dodatkowo ostrzegają o np. patrolach policji, czy wypadkach.

Asertywnie za kółkiem

Jeśli pracujesz w taksówce wiesz, że czasem trudno jest wytrzymać z marudnym klientem lub poradzić sobie z jego agresywną „odmianą”. Znajomość topografii miasta to czasem pestka w porównaniu ze znajomościom duszy ludzkiej, bo nie ukrywajmy dla wielu klientów taksówkarz to rodzaj mobilnego terapeuty. Wyjściem z sytuacji może być opanowanie kilku technik asertywności. Na rynku istnieje wiele książek, które w prosty sposób pokazują jak można budować relacje z innymi bez narażania się na kłopotliwe sytuacje. Poradniki takie przydadzą się też pracownikom komisów i salonów samochodowych. Znajomość oferty to podstawa, ale dobry sprzedawca to ten, który umie się dogadać z klientem. Techniki autoprezentacji i perswazji to rzecz warta opanowania.

Szlachetne zdrowie

Co ze zdrowiem? Kierowca powinien zadbać o dobre usadowienie fotela i zagłówków a także sprawną klimatyzację wietrzenie pojazdu. Praca było, nie było siedząca nie sprzyja ani figurze ani kręgosłupowi – warto wykonywać w domu odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne. Nie trzeba nawet wydawać pieniędzy na siłownię. Filmy z ćwiczeniami znajdziemy w internecie, zawsze można też spróbować swoich sił w bieganiu czy na basenie. Ruch to zdrowie, a od wykręcania kierownicy również wypada odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *