Prosto do celu

Nawigacja  - ikona wpisu Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Papierowe mapy odeszły już do lamusa, a za mapy elektroniczne już dawno nie trzeba płacić. Rozwój technologii sprawił, że praktycznie dla każdego dostępna jest darmowa nawigacja. Najczęściej wystarczy zaledwie telefon komórkowy, w którym znajduje się system operacyjny Android albo iPhone.


Bezpłatne aplikacje do pobrania dostępne są na telefony komórkowe, tablety, komputery pokładowe oraz tradycyjne nawigacje satelitarne. Największą ich zaletą, oczywiście poza faktem, że są całkowicie darmowe, jest to, że są bardzo często aktualizowane, a więc zmiany w organizacji ruchu są uwzględniane w czasie rzeczywistym. Jest do bardzo dużym ułatwieniem, zwłaszcza, gdy dochodzi do utrudnień na drogach lub, gdy niektóre odcinki są remontowane.


Którą wybrać?
Tutaj pojawia się właściwe pytanie bo możliwości jest na prawdę bardzo wiele i tylko od nas zależy, którą wybierzemy. Ale by ułatwić zadanie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą być przydatne. Co mianowicie? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tak prozaiczne rzeczy, jak twórca aplikacji, która ma być przez nas użytkowana. Bardzo często bowiem producenci, obok standardowych i płatnych map tworzą bardziej uproszczone, ale darmowe wersje bazujące na tych samych mapach, co wersje płatne. Bardzo ważne jest także to, aby sprawdzić, jak często twórca udostępnia aktualizacje, które jeszcze bardziej uproszczą nam podróżowanie. Co pewnie nikogo nie zaskoczy trzeba także zwrócić uwagę na to, aby mapa, która będzie nam podczas wielu podróży towarzyszyć była dokładna. W tym celu można pokusić się o opinię użytkowników, którzy bardzo chętnie dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z wyborem niewłaściwej drogi.

Jak to się odbywa?
Otóż bardzo prosto. Wpisujemy w dostępna na wyświetlaczu urządzania nasze zapytanie, to jest na przykład. nazwę ulicy, miejscowości lub obiektu, czyli adres miejsca do którego chcemy dotrzeć. W większości przypadków nawigacja wyświetli nam dostępną listę podpowiedzi, z której można wybrać punkt docelowy naszej wycieczki. Na dalszym etapie, po wprowadzeniu danych pojawiają się kolejne rubryki z bardziej szczegółowymi danymi takie jak nazwa ulicy, miasta, dzielnicy, a nawet dokładne współrzędne geograficzne). W ten sposób minimalizujemy ryzyko popełnienia nawet drobnego błędu. Większość aplikacji tego typu pozwala na dwie proste opcje – mapa i trasa. Pierwsza z nich pozwala na ogólny obraz czekającej nas podróży na wirtualnej mapie.
Opcja numer dwa, czyli trasa pozwala na wytyczenie drogi, którą będziemy się poruszać. Niektóre wersje pozwalają na wybór trasy pod względem: najszybsza, najkrótsza, najtańsza. Ale takie opcje nie są dostępne wszędzie. Po kilku sekundach przetwarzania danych przez urządzenie nastąpi wytyczenie trasy i na ekranie wyświetli się nasza aktualna pozycja oraz cel podróży, a także: czas podróży, odległość do celu oraz trasy alternatywne. Możemy nawet zmienić zmienić opcję jazdy samochodem na trasę rowerową lub pieszą.

Dodatkowe funkcje
Co więcej bezpłatne rozwiązania dostarczają także dodatkowych informacji. Oprócz mapy drogowej i wytyczonej ścieżki aplikacje pozwalają na poszukiwanie punktów, które ulokowane są na trasie, czyli stacje benzynowe, restauracje i kawiarnie, zajazdy, hotele i noclegi, parkingi oraz inne miejsca, które mogą się okazać podczas przejazdu przydatne. Zazwyczaj darmowe są mapy uwzględniające terytorium Polski, ale już teraz darmowa nawigacja pozwala także na asystowanie w podróżach zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *